Az ayurvédikus étrend alapjai
- Hrishikesh Ayurveda
- ápr. 28.
- 4 perc olvasás
Az egészség a tányérunkon és az emésztésünknél kezdődik – ez az ayurvéda egyik legfontosabb tanítása. India több ezeréves gyógyászati rendszere szerint az étel a test és az elme egyik legfontosabb gyógyszere. Ez az étrend egy mély, személyre szabott, önismereten alapuló táplálkozási szemlélet, amelynek célja a testi-lelki egyensúly fenntartása. Ebben a cikkben megismerheted az ayurvédikus táplálkozás legfontosabb alapelveit, s hogy ezeket hogyan tudod alkalmazni a hétköznapokban.

Mi is az ayurvédikus étrend?
Azzal érdemes kezdeni, hogy mindannyian különböző testi-lelki alkattal rendelkezünk. Az alkati típusunkat három fő energia, azaz dosha határozza meg: Vata, Pitta és Kapha. Ezek minden emberben megtalálhatók, de eltérő arányban. Amikor ezek az energiák egyensúlyban vannak, jól érezzük magunkat, egészségesek vagyunk, kiegyensúlyozott a közérzetünk. Ha kibillen az egyensúly, megjelennek a testi vagy lelki tünetek.
Az ayurvédikus étrend célja, hogy ezt az egyensúlyt táplálékkal (is) fenntartsuk oly módon, hogy figyelembe vesszük az egyéni dosha-típusunkat, az aktuális állapotunkat (pl. fáradtság, gyulladás, emésztési problémák), az évszakot, sőt az életkorunkat is.
A három dosha és az étkezés kapcsolata
Vata – a levegő és éter energiája
A Vata típusú emberek gyakran mozgékonyak, szellemileg aktívak, kreatívak, de hajlamosak a túlzott szorongásra és a kimerültségre. Testalkatuk általában vékony, hideg a kezük-lábuk, emésztésük pedig gyakran változékony. Ha a Vata kibillen az egyensúlyából, megjelenhetnek emésztési zavarok, puffadás, székrekedés, szorongás vagy álmatlanság.
Ajánlott ételek: Meleg, olajos, tápláló ételek, mint például ghee-vel készült meleg levesek, főzelékek, párolt zöldségek, fűszeres gabonák (rizs, köles, quinoa), valamint meleg gyógyteák fahéjjal, gyömbérrel. Fontos a rendszeresség és a biztonságot nyújtó étkezési rutin.
Kerülendő ételek: Hideg, nyers, szárító, túl könnyű ételek, például saláták, joghurt, jeges italok vagy túl sok kávé.

Pitta – a tűz és víz energiája
A Pitta típusú emberek általában céltudatosak, határozottak, intenzív személyiségűek. Erős emésztéssel rendelkeznek, gyorsan éhesek lesznek, és hajlamosak az irritációra, türelmetlenségre, valamint a gyulladásos megbetegedésekre.
Ajánlott ételek: Hűsítő, enyhén édes, kesernyés és fanyar ízű ételek, mint a zöld leveles zöldségek, uborka, koriander, édes gyümölcsök (pl. körte, dinnye), kókusztej, friss tejtermékek (ha jól tolerálja), és mentás, édesköményes gyógyteák. Az ételek ne legyenek túl forrók – sem hőmérsékletben, sem fűszerezésben.
Kerülendő ételek: Csípős, túl sós vagy túl savas ételek, például chili, ecet, fokhagyma, erjesztett ételek, alkohol.

Kapha – a víz és föld energiája
A Kapha típusú emberek általában erős testalkatúak, nyugodtak, megbízhatóak, de hajlamosak a tunyaságra, levertségre és a súlygyarapodásra. Emésztésük lassabb lehet, és kevésbé motiváltak a változásra.
Ajánlott ételek: Könnyű, meleg, fűszeres, szárazabb ételek, mint a csicseriborsó, vöröslencse, hajdina, sokféle fűszer (pl. gyömbér, kurkuma, mustármag), valamint reggeli gyömbéres-citromos meleg víz. Fontos a serkentő ízek fogyasztása, amelyek aktivizálják az emésztést.
Kerülendő ételek: Nehéz, zsíros, édes, tejtermékekben gazdag ételek, túl sok kenyér, péksütemény és esti túlevés.

A hat íz szerepe – és miért ne csak az ízlelőbimbóinkra hallgassunk
Az ayurvéda szerint minden étel hatással van a testre, az elmére és a doshák egyensúlyára – nemcsak az összetevői, hanem az íze alapján is. Az étrendben ideálisan mind a hat alapízt érdemes képviseltetni – ez segít abban, hogy az étkezés valóban teljes értékű legyen.
Édes (pl. gabonák, tej, gyümölcsök): táplál, épít, földel – de túl sok belőle tompít és elnehezít.
Sós (pl. tengeri só, tengeri zöldségek): serkenti az emésztést és ízt ad – de túl sok fogyasztás esetén irritálhat.
Savanyú (pl. citrom, joghurt, savanyúságok): élénkít, de felerősítheti a Pittát.
Csípős (pl. chili, fokhagyma, gyömbér): felmelegít, aktivizál – de túlfogyasztva felboríthatja az emésztési tüzet.
Keserű (pl. leveles zöldek, kurkuma): tisztít, hűsít, de önmagában kevésbé tápláló.
Fanyar (pl. gránátalma, hüvelyesek): összehúzó hatású, szárító – fontos a Vata-nak kerülni.
Étkezési szokások – az ayurvédikus szemlélet szerint
Az ayurvéda nemcsak az ételre, hanem az étkezés körülményeire is nagy hangsúlyt fektet. Mert az sem mindegy, hogyan visszük be a táplálékot – az étel minősége, az emésztésünk állapota és az evés közbeni mentális állapotunk együtt határozza meg, mennyire tudjuk hasznosítani a tápanyagokat. Néhány javaslat az étkezésekhez:
Étkezzünk nyugodt környezetben. Kerüljük az evés közbeni egyéb cselekvéseket, ne nézzünk TV-t, ne görgessük a telefonunkat és ne olvassunk híreket – az ételre figyeljünk, így tudatosabban fogjuk elfogyasztani az ételünket, és jobban fog működni az emésztésünk
Rágjunk alaposan, lassan. Már a szájban elkezdődik az emésztés – a megfelelően megrágott étel nem terheli meg a gyomrot.
Étkezzünk rendszeresen, napi három alkalommal. Az ayurvéda nem javasolja a folyamatos nassolást – ehelyett azt tanácsolja, hogy csak akkor együnk, ha valóban éhesek vagyunk. Próbáljunk meg mindig ugyanabban az időben étkezni, a legbőségesebb pedig az ebéd legyen, amikor a legaktívabb az étkezésünk.
Tartsunk szünetet az étkezések között. Adjunk időt az emésztésnek. Ha megvárjuk, míg kiürül a gyomor, sokkal hatékonyabb lesz a következő étkezés feldolgozása. Az étkezések között teljen el legalább 3-4 óra.
Legyünk hálásak az ételért. Étkezés előtt álljunk meg egy pillanatra, adjunk hálát az ételért, a természetért, amely megteremtette, és azokért, akik előállították. Ez az egyszerű gesztus megváltoztatja az evés minőségét – belül is.
Szeretnél többet megtudni?
Várunk szeretettel ayurvédikus konzultációnkra, mely során megismerheted az egyéni alkatodat és fény derülhet arra is, ha valamelyik dosha kibillent az egyensúlyából. A konzultációt követően felállítjuk számodra az egyéni terápiás tervedet és javaslatokat adunk az étkezésre és az életmódra vonatkozóan, hogy visszanyerhesd a testi és lelki egyensúlyodat!
Comments